გაკვეთილის თემა
|
ქართული სამეფო სამთავროების
წარმოქმნა
|
მასწავლებლის სახელი გვარი
|
მზია ხერხეულიძე
|
სწავლების საფეხური
|
11 კლასი საშუალო
|
მოსწავლეათა რაოდენობა
|
21
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
X საუკუნის საქართველოს პოლიტიკური მდგომარეობის გაცნობა, სამეფო-სამთავროების
დახასიათება,
ქვეყნის გაერთიანების აუცილებლობაზე მსჯელობა, ინფორმაციის მოძიება ,ქვეყნის
გაერთიანების შეფსება, საჭირო რესურსების გამოყენება.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული მიზნები და შედეგები
|
ინფორმაციის მოძიების, რუქის გამოყენების, მსჯელობის, შეფასების უნარ-ჩვევების
განვითარება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
იციან პოლიტიკური ვითარება საქართველოში I X საუკუნეში. მუშაობა ჯგუფებში, ინფორმაციის მოპოვება ინტერნეტში.
|
შეაფასების საგანი დაპროცედურები
|
პრეზენტაცია, განმავითარებელ-განმსაზღვრელი.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
ტექსტი, რუქა, პროექტორი, კომპიუტერი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
Aფაზა/გამოწვევა
აქტივობა1-დრო
5 წუთი
მასწავლებელი პროექტორის გამოყენებით აჩვენებს ტაო- კლარჯეთის ქართულ
მონასტრებს. იმართება დისკუსია ისტორიული ტაო კლარჯეთის დღევანდელი მდგომარეობის
შესახებ.
Bფაზა/შინაარსის რეალიზაცია
აქტივობა 2-5
წუთი
მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას ტაო კლარჯეთის სამეფოს შესახებ.
აქტივობა
3-3 წუთი
მოსწავლეები მუშაობენ რუქაზე და აჩვენებენ საქართველოს დანარჩენ სამეფო
სამთავროებს, მსჯელობენ მათი წარმოშობის მიზეზებზე.
აქტივობა
4-15 წუთი
მასწავლებელი კლასს ჰყოფს 4 ჯგუფად გათვლის საშუალებით და აძლევს დავალებას
ინტერნეტის საშუალებით მოიძიონ ინფორმაცია სამეფოსამთავროების შესახებ და გააკეთონ
პრეზენტაცია.
I ჯგუფი-აფხაზეთის
სამეფო
II ჯგუფი-კახეთის
III ჯგუფი- ჰერეთის
IV ჯგუფ-თბილისის საამირო-
აქტივობა 5
-12 წუთი
ჯგუფები აკეთებენ პრეზენტაციას პროგარამა Power Point-ის გამოყენებით.
Cფაზა/შეჯამება
აქტივობა
6-5 წუთი
პრეზენტაციის მოსმენის შემდეგ კითხვა პასუხის რეჟიმში ხდება ახალი ინფორმაციის
შეჯამება და დასკვნის გამოტანა.
|
Sunday, April 28, 2013
გაკვეთილის გეგმა-საქართველოს სამეფო სამთავროები
Saturday, April 27, 2013
პროექტი-ტრეფიკინგი-ადამიანით ვაჭრობა
პროექტის სახელწოდება-ტრეფიკინგი-ადამიანით ვაჭრობა
იდეა-პრობლემა-ონფორმაციის
ნაკლებობა ტრეფიკინგთან დაკავშირებით
აქტუალობა- არალეგალური
მიგრაციის და მასთან დაკავშირებული პრობლემების გამო ხშირია ტრეფიკინგის შემთხვევები,რასაც
იწვევს საჭირო და აუცილებელი ინფორმაციის ნაკლებობა.
მიზნები-ინფორმაციის მოპოვების,
მისი დახარისხების და გავრცელების,გამოკითხვის ჩატარების, პრეზენტაციის, ჯგუფში მუშაობის
უნარ-ჩვევების განვითარება.
ასაკი-IX
კლასი
დროის ხანგრძლივობა-3 დღე
მოსალოდნელი შედეგები -პროდუქცია მოსწავლეები
მოიპოვებენ ახალ ინფორმაციას,მოახდენენ მის
დახარისხებას,მოაწყობენ პრეზენტაციას, დაამაზადებენ საინფორმაციო ბუკლეტებს.
საჭირო რესურსები-ფლივჩატები, მარკერები,პროექტორი,დისკი,კომპიუტერი-ინტერნეტი.
მსვლელობა: აქტივობა 1-სამუშაო ჯგუფების შექმნა და დავალებების განაწილება
ჯგუფი-I
აქტივობა2-ჩაატარებენ გამოკითხვას მოსწავლეებში თემაზე-რა იციან ტრეფიკინგის შესახებ
ჯგუფი-II
აქტივობა3-მოიძიებენ ინფორმაციას ინტერნეტში არალეგალური მიგრაციის და ტრეფიკინგის შესახებ
ჯგუფი-III.
აქტივობა4- მოძებნიან და დაახარისხებენ იმ სამართლებრივ აქტებს რომელიც ეხება ტრეფიკინგს
ჯგუფი-IV
აქტივობა5
ამზადებენ საინფორმაციო ბუკლეტებს Word-ში და ავრცელებენ მოსწავლეებში
ჯგუფიV
აქტივობა6
აკეთებს პრეზენტაციას Power Point -ში
ჯგუფიVI
აქტივობა7
აჩვენებს ფილმს ტრეფიკინგის შესახებ პროექტორის საშუალებით
პროექტის
ხელმძღვანელი- მზია ხერხეულიძე
ელ-ფოსტა-mziaxerxeulidze@gmail.com
-
Subscribe to:
Posts (Atom)